בוקר טוב ישראל - 20 שנה אחרי

הקרנת הסרט "בוקר טוב ישראל- 20 שנה אחרי" ושיחה עם הבמאי ד"ר אמיר הר- גיל.

בוקר טוב ישראל – 20 שנים אחרי הוא פרויקט בן 20 שנה שהחל ע"י אמיר הר-גיל עם סיום לימודי הקולנוע. סרטו, עטור הפרסים "בוקר טוב ישראל" אותו צילום לפני 20 שנים, תאר בוקר יום חול בחייהם של 5 ילדים.  עשר שנים לאחר מכן חזר אליהם הבמאי ויצר סרט נוסף שהוקרן בערב יום העצמאות וכעת הבמאי החליט לצאת למסע לגלות מה השתנה אצל הגיבורים הישראלים השונים ומה השתנה אצלו. בסרט בוקר טוב ישראל – 20 שנים אחרי הכוונה היא לבחון את בני השלושים כמייצגי שכבת גיל המייצגת דור, שמייצגת את החברה הישראלית, את הצעירים הישראלים.

מתאים לדיון על החברה הישראלית והשינויים החלים בה לאורך השנים.

 אפשרי עם תרגום לאנגלית.

זמן הפעילות : שעה ורבע .

מספר מירבי של תלמידים: 200

 

 

בוקר טוב ישראל – 20 שנים אחרי הוא פרויקט בן 20 שנה שהחל ע"י אמיר הר-גיל עם סיום לימודי הקולנוע. סרטו, עטור הפרסים "בוקר טוב ישראל" אותו צילום לפני 20 שנים, תאר בוקר יום חול בחייהם של 5 ילדים:  מאיר מקיבוץ מעברות, יוסי מעיירת הפיתוח אופקים, סער מרמת אביב ג', מונדר מטייבה ויהושוע מכפר חב"ד. דרך השעה הדומה ביותר בחייהם, שעת הבוקר, יצר מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. עשר שנים לאחר מכן חזר אליהם הבמאי ויצר סרט נוסף שהוקרן בערב יום העצמאות וכעת הבמאי החליט לצאת למסע לגלות מה השתנה אצל הגיבורים הישראלים השונים ומה השתנה אצלו. אז, לפני 20 שנים, הסרט התמקד בשעה הדומה ביותר בחייהם – שעת ההתעוררות עד הגיעם לבית הספר. אז בלט השוני שבין הילדים, בהשקפת עולמם, במצבם הסוציו- אקונומי, באמונותיהם ובתקוות שלהם. הסרט זכה לפרסים ולהד תקשורתי רב. היום, שלושים שנים אחרי חזר הבמאי אל  גיבורי הסרט  הנמצאים בשנות ה -30+  לחייהם  כדי לראות מה קרה להם.

סיפורם הוא סיפורה של המדינה, של התקוות, של הערכים שהשתנו, של הפערים הכלכליים התרבותיים. כעת חלקם של הנערים לא גר במקום שבו גדל והחלוקה הסטריאוטיפית כבר אינה כה פשוטה. לפני 10 שנים כשצולמו הנערים פעם נוספת, והיו בשנות העשרים לחייהם, כולם רווקים ללא ילדים, לפני לימודים, עדין לא מגובשים בכיוון שאליו ינסו להגיע, מגששים ומתלבטים בין כיוונים. היום הם כבר אחרי ההכרעה של הכיוון. מה מושך אותם יותר? להמשיך את הדרך שינקו מהוריהם? לשפר את המקום שבו גדלו, את המדינה שבה צמחו? לדאוג לעצמם? האם הם חושבים דומה או שונה? האם הם קרובים או רחוקים יותר מצעירים שנולדו במגזרים שונים מהם? מה בני השלושים חושבים על עצמם, על המדינה ועל העתיד שלהם ושל המדינה.

פרויקט דומה בשם 7 Up נעשה באנגליה . אך בוקר טוב ישראל הוא פרויקט שונה ממנו. האנגלים בחנו את הפרט. האם ניתן ללמוד מה ייצא מילד בן 7 שנולד בסביבה מסוימת. הם בחנו את הפרטים כל אחד לעצמו. בסרט בוקר טוב ישראל – 20 שנים אחרי הכוונה היא  לבחון את בני השלושים כמייצגי שכבת גיל המייצגת דור, שמייצגת את החברה הישראלית, את הצעירים הישראלים.

במאי: ד"ר אמיר הר- גיל

הפקה: יהלי גת, מוזה הפקות

עריכה: מיכה לבנה

צילום: עופר ינוב

אורך: 60 דקות. ישראל, 2007

"מעבר לעצם הסקרנות שהסיפור מעורר, יש ב"קפסולת הזמן" הטלוויזיונית הזת משהו שמלמד לא רק על הילדים אלא גם עלינו: מה חשבנו, רצינו וחלמנו לפני 20-30 שנה והאם משהו מהציפיות מאז עמד במבחן הזמן?… חלק מהמקומות שאליהם לוקחים אותנו החיים דווקא מפתיעים לטובה.(ניר קיפניס, גלובס).

"לפני 20 שנה יצא אמיר הר-גיל, להכין סרט גמר בלתי שגרתי "בוקר טוב ישראל" תיעד את חייהם של חמישה נערים ממגזרים שונים (ערבי, חרדי, קיבוצניק, צפוני ותושב עיירת פיתוח) וביקש לעמוד על המאחד והמרחיק בינהם. לפני עשר שנים חזר לבדוק היכן נמצאים גיבוריו והיום מקץ עשר שנים נוספות כאשר הם בני 39 ומשהו מגיע תורה של התחנה השלישית במסע. (נועה רום, פנאי פלוס)."

בוקר טוב ישראל – 20 שנה אחרי