בקצה השמים

אורי גיל, טייס וצייר, לקראת פרידתו מהשמים הוא מביט לאחור באומץ האופייני לו על הדואליות שלו שמייצגת את החברה הישראלית המנסה להיות אנושית מצד אחד והישרדותית–אכזרית מצד שני. אורי הוא בן קבוץ, שהפך לטייס הקרב המבוגר בעולם (שיא גינס), וצייר מוכשר עושה חשבון נפש על המתח שבין היותו טייס (F-16), לוחם אמיץ ונחוש לבין היותו אמן רגיש.

יהורם גאון על הסרט: "…נקלעתי אליו ונתקעתי אל המסך מבלי יכולת להינתק ממנו, כי ממנו מן המסך זהרה לי ארץ ישראל של יפי נפש, ושל התלבטות נפשית המלווה לוחם. … מזמן לא ראיתי יופי כזה, מזמן לא התרגשתי כל כך למראה משהו בטלוויזיה שלנו." (גאון ברדיו, קול ישראל).

זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל Outer Doc איתקה, ניו יורק ועוד 5 פרסים בפסטיבלים ברחבי העולם.

בימוי: אמיר הר-גיל, הפקה: אודי קלינסקי, פרו-ויד חברה להפקת סרטים, עריכה: יעל פרלוב, צילום: רן אביעד, עופר ינוב, אמיר הר-גיל,  אורך: 60 דק', שנה: 2015.

  • זוכה פרס פרס על הישג יוצא מן הכלל, בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בכלכותה, הודו, 2018
  • פרס הפלטינה, פסטיבל הסרטים הבינלאומי בנבדה, לאס ווגאס, ארה"ב, 2017
  • ציון לשבח, Rome Cinema Doc Festival, פסטיבל רומא לסרטים דוקומנטריים  2017
  • פרס הזהב, לסרט המצטיין בפסטיבל World Documentary Awards בג'קרטה, אינדונזיה.  2016
  • פרס הזהב, על בימוי על הסרט בקצה השמיים בפסטיבל World Documentary Awards בג'קרטה, אינדונזיה.  2016
  • פרס הברונזה, בפסטיבל Mexico International Film Festival, מקסיקו, 2016

יהורם גאון יצא מגידרו, בתוכנית "גאון ברדיו" רשת ב' קול ישראל: 

"… סיפורו של אורי גיל, טייס בחיל האויר, שטס 41 שנים, רוב הזמן על אף 16. לאורי שהוא בן 60, ונושא על כתפיו דרגות תת אלוף ושנזקפות לזכותו הפלות אין קץ, אותן לומדים בבתי ספר לטיס בכל העולם. אורי שטס בגיל שבו לא טס אף טייס אחר גם בצבאות אחרים שבעולם, אורי גיל שהוא גם צייר ופילוסוף, איש מקסים מאין כמוהו. נקלעתי אליו ונתקעתי אל המסך מבלי יכולת להינתק ממנו, כי ממנו מן המסך זהרה לי ארץ ישראל של יפי נפש, ושל התלבטות נפשית המלווה לוחם. ובתוכנית הוא טס לטיסה אחרונה שלו, ומלווה אותו יעף של ארבעה טייסים צעירים, תלמידיו, ומן הגובה הוא אומר להם אני מותיר את השמים לכם שתשמרו עליהם ועלינו. וכשהוא נחת הוא פרץ בבכי והתבייש בבכיו ועמד שם לבד, פניו בין ידיו עד שנרגע. גיבור בגיבורים, רגיש כמו ילד קטן. מזמן לא ראיתי יופי כזה, מזמן לא התרגשתי כל כך למראה משהו בטלוויזיה שלנו, מזמן לא הייתי כל כך גאה במישהו שדיבר את שפתי….   "בקצה השמים" זו  תפארת אמיתית, ובה חשבון נפש של טייס קרב שזכה בשיא גינס על היותו טייס הקרב המבוגר שבעולם…"

תסריט ובימוי: ד"ר אמיר הר-גיל, המכללה האקדמית נתניה.
מפיק: אודי קלינסקי "פרוויד"
עריכה: יעל פרלוב
צילום: רן אביעד, עופר ינוב, אמיר הר-גיל.
מנהלת פוסט-פרודקשן: מיכל אליאב