בקצה השמים

"בקצה השמים" – הרצאה והקרנה לתלמידי תיכון ולמבוגרים.

הסרט זכה ב 3 פרסים בינלאומיים.

תסריט ובימוי: אמיר הר-גיל

צפייה ודיון על הסרט.

מתאים לצעירים לקראת גיוס.

סרט מרגש ומעורר מחשבה. זהו חשבון נפש של טייס אף 16, הטייס הקרבי הפעיל המבוגר בעולם, שהוא גם צייר מדהים. הסרט מעלה שאלות בנוגע לאתיקה, תפקיד הלוחם, המתח שבין האמן והשורד שיש בכל אדם. אפשרי עם תרגום לאנגלית.

זמן המפגש כשעה וחצי.

מספר תלמידים מרבי: 200

מחיר: 2000 ש"ח

הערות:  מחיר נסיעה לק"מ –2 ש"ח. המחירים אינם כוללים מע"מ.

 

חשבון נפש של טייס הקרב המבוגר ביותר בישראל ובעולם. טייס בן 60 עם יכולות של בן 20. הוא דוגמא לכך שהטבע אינו כל יכול. מה זה להיות טייס קרב ומהו המחיר? סרט מרתק ומרגש שבו אורי הטייס, שמזה 41 שנה מופקד על בטחון המדינה, שמפעיל את מטוס האף 16, (שזה בעצם המחשב המעופף המשוכלל בעולם), בריכוז, במהירות, בדייקנות ללא זמן לחשוב, מזיל דמעה לראשונה בחייו. אורי הוא מהצלפים של חיל האויר, חיית קרב, הומניסט וצייר מדהים פותח את הלב בכנות מפתיעה ועושה חשבון נפש על המחיר ששילם, שכולנו שילמנו. זו הצצה נדירה לטייסת אף 16. זו שמאפשרת לנו לצפות בסרטים בשקט.
סיפורו של אורי גיל הוא סיפורו של חיל האויר הישראלי. אורי היה בין הטייסים שביצועיהם, במלחמת ששת הימים, מיצבו את חיל האויר הישראלי כחיל האויר הטוב ביותר בעולם, ועד לאחרונה, כטייס ותיק, כשחיל האויר הישראלי הפך לחיל האויר המושמץ ביותר בעולם, כשחבריו של אורי חותמים על מכתב סרבנות, ("מכתב הטייסים") ואינם מוכנים להטיל פצצה על אזרחים חפים מפשע, כדי לפגוע במחבל.
מוטיב שמלווה את הסרט הוא ציור הטיסת, ציור ענק שאורי מתחיל לצייר בתחילת הסרט ועוקב אחריו עד לתערוכה ב 2013 במוזיאון תל אביב.

יהורם גאון יצא מגידרו בגלל סרט, בתוכנית "גאון ברדיו" רשת ב' קול ישראל, יום שישי

החמיא לסרט "בקצה השמים" סרטו של ד"ר אמיר הר-גיל מבית הספר לתקשורת המכללה האקדמית נתניה:

… סיפורו של אורי גיל, טייס בחיל האויר, שטס 41 שנים, רוב הזמן על אף 16. לאורי שהוא בן 60, ונושא על כתפיו דרגות תת אלוף ושנזקפות לזכותו הפלות אין קץ, אותן לומדים בבתי ספר לטיס בכל העולם. אורי שטס בגיל שבו לא טס אף טייס אחר גם בצבאות אחרים שבעולם, אורי גיל שהוא גם צייר ופילוסוף, איש מקסים מאין כמוהו. נקלעתי אליו ונתקעתי אל המסך מבלי יכולת להינתק ממנו, כי ממנו מן המסך זהרה לי ארץ ישראל של יפי נפש, ושל התלבטות נפשית המלווה לוחם. ובתוכנית הוא טס לטיסה אחרונה שלו, ומלווה אותו יעף של ארבעה טייסים צעירים, תלמידיו, ומן הגובה הוא אומר להם אני מותיר את השמים לכם שתשמרו עליהם ועלינו. וכשהוא נחת הוא פרץ בבכי והתבייש בבכיו ועמד שם לבד, פניו בין ידיו עד שנרגע. גיבור בגיבורים, רגיש כמו ילד קטן. מזמן לא ראיתי יופי כזה, מזמן לא התרגשתי כל כך למראה משהו בטלויזיה שלנו, מזמן לא הייתי כל כך גאה במישהו שדיבר את שפתי….   "בקצה השמים" זו הייתה תפארת אמיתית, ובה חשבון נפש של טייס קרב שזכה בשיא גינס על היותו טייס הקרב המבוגר שבעולם….

 

תסריט ובימוי: ד"ר אמיר הר-גיל, המכללה האקדמית נתניה.
מפיק: אודי קלינסקי "פרוויד"
עריכה: יעל פרלוב
צילום: רן אביעד, עופר ינוב, אמיר הר-גיל.
מנהלת פוסט-פרודקשן: מיכל אליאב